Start Listopad 2012 Listopad 2013
Listopad 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 03 września 2013 07:48

W listopadzie...

 

W poniedziałek  25 listopada o godzinie 9:00 klasy gimnazjalne z przyjemnością obejrzały w Domu Chemika niestandardową adaptację II części "Dziadów" A. Mickiewicza, która zachęciła nas do przeczytania lektury. Klimat starego obrzędu świetnie oddali artyści Teatru Nowego w Słupsku. Przedstawienie bardzo nam się podobało (szczególnie efekty świetlne i dymne). Było jesiennie, nastrojowo i mrocznie. Trochę nas zawiodła kolekcja duchów, które nie wyglądały na nic żywego - no ale może w końcu tak powinno być? :))) Za to gra na skrzypcach zauroczyła.

 


________________________________

 

Konkurs

 

Samorząd Szkolny zorganizował wewnątrzszkolny konkurs na temat postaci naszego patrona, świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Pierwsze miejsce wywalczyła Kinga z III LO, zaraz za nią uplasowała się Judyta z III B Gimnazjum. Trzecim miejscem podzieliły się Karolina z III LO i Ludwika z II LO. Trwają negocjacje ze świętym Mikołajem odnośnie nagród. Wprawdzie trochę nie ten święty, ale wszystko przecież pozostanie w rodzinie (dzieci Bożych :).

Było to także przygotowanie do miejskiej edycji konkursu organizowanego przez Radę Miasta Puławy, w którym przedstawiciele naszego Gimnazjum wzięli udział w dniu 4 grudnia.

 

 

 

 

 

____________________________________________

 

Stypendium


 

Martyna z klasy II LO otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów za najlepszą średnią ocen w szkole w ubiegłym roku szkolnym.

Uroczystość wręczenia dyplomów wszystkim stypendystom oraz listów gratulacyjnych dla ich rodziców odbyła się 18 listopada w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Serdecznie gratulujemy!

 

____________________________________

 

Smaczna lekcja geografii


Uczniowie klas trzecich Gimnazjum Katolickiego przygotowali prezentacje dotyczące zamieszkujących nasz kraj mniejszości etnicznych.

Omawialiśmy ludowe stroje tych grup, ich zwyczaje i język (Ojcze nasz po kaszubsku brzmi intrygująco :). Zapoznawaliśmy się z ich pochodzeniem i miejscem zamieszkania, poznawaliśmy sławnych Ślązaków i nazwy tatarskich świąt.

Kuchnię różnych grup etnicznych poznaliśmy od strony praktycznej. Były kluski śląskie, pilaw, śledzie po kaszubsku, oscypek, pierekaczewnik i... chleb ze smalcem. Pycha. :)))

 

________________________________________________

 

Wycieczka

 

13 listopada klasy licealne wybrały się do Warszawy.
Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Trwają spory, kto jest największym polskim artystą i dlaczego Wyspiański.


Niektórzy jednak wolą czołgi od obrazów - dla nich niewątpliwą atrakcją była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego.


Mimo wszystko kultura górą - kultowy już musical "Metro" zakończył bogaty program naszej wycieczki.


Generalnie nam się podobało, chociaż każdemu coś innego. Teksty, muzyka, scenografia i te kiecki... :))) Było z czego wybierać.


Wrażeń było tyle, że w drodze powrotnej... no, sami zobaczcie
.

Eeee... nie zobaczycie. :))) [---] Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk, Dz.U. 1981 nr 20 poz. 99. :)))

 

_________________________________________________

 

Święto Niepodległości

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w naszej szkole - tradycyjnie już - kilkuetapowo.


Reprezentacja szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w miejskich uroczystościach, które rozpoczęły się Mszą św. w kościele na Włostowicach, a zakończyły uroczystym złożeniem kwiatów przy pomniku upamiętniającym odzyskanie niepodległości w 1918 roku.


We wtorek, 12 listopada, spotkaliśmy się na apelu przygotowanym przez klasę I LO.


Na patriotyzm i niepodległość spojrzeliśmy z nieco nietypowej strony. Widzieliśmy sfrustrowanego przewodnika muzeum, wysłuchaliśmy zdania zbuntowanej młodzieży, zapoznaliśmy się z opiniami... eksponatów muzealnych i ożywionych portretów. :)


Przypomnieliśmy najważniejsze daty i wydarzenia historyczne XIX i XX wieku. A na koniec obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Marszu Niepodległości w Warszawie.

 

Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości była szkolna Msza św. w intencji ojczyzny przygotowana przez klasę IG.


 

 

____________________________________________

 

Forum Szkół Katolickich


zdjęcia: Biuro Prasowe Jasnej Góry

XXIV Forum Szkół Katolickich odbyło się w dniach 7-9 listopada na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich. Naszą szkolę reprezentowała Pani Dyrektor. Hasłem przewodnim tegorocznego forum były słowa: ?Być dla drugich jak Chrystus dla nas?.


W programie Forum znalazły się aktualne problemy dotyczące prawa oświatowego, a także wiele konferencji formacyjnych. Refleksjami i doświadczeniami o życiu, wychowaniu, nauczaniu i ewangelizacji (niekoniecznie nowej) dzielili się z nami ks. bp Grzegorz Ryś, ks. bp Edward Dajczak, ks. bp Marek Mendyk, ks. abp Wacław Depo, ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, ks. Tomasz Jaklewicz, ks. dr Marek Studenski, p. mgr Maria Panz i p. prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht. Ważnym uzupełnieniem merytorycznej części Forum była codzienna Msza św. i dużo wspólnej i indywidualnej modlitwy, a także cenne spotkania i rozmowy.

 

_________________________________________

 

W listopadzie

 

Odbywały się lekcje zwykle i niezwykłe. Czyż taki temat lekcji, na przykład, nie brzmi fascynująco: "ćwiczenia z działu: metoda naukowa i wyjaśnianie świata (przygotowanie preparatu mikroskopowego, obserwacja mikroskopowa samodzielnie przygotowanych i wybarwionych preparatów"?:)))

Oto klasa II LO na lekcji przyrody.

 

Natomiast uczniowie trzecich klas gimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do wyboru zawodu w Młodzieżowym Centrum Kariery w Puławach.

zdjęcie: http://www.lubelska.ohp.pl

 

 

 

____________________________________

 

Zaduszki


4 listopada klasy I i IIIB Gimnazjum odwiedziły cmentarz przy ul. Piaskowej. Naszym przewodnikiem był pan Kamil, który działa w Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego Grota w Puławach. Odwiedziliśmy groby "Żołnierzy Wyklętych", byliśmy przy Krzyżu Katyńskim i tablicy upamiętniającej ofiary tragedii w Smoleńsku, a także ma grobach osób zasłużonych dla naszego miasta.

Byliśmy również przy dębie, obok którego po wojnie rozstrzeliwano członków AK i WiN.

Więcej zdjęć w galerii.

______________________________________________________

aktualności październikowe tutaj :klik:

Poprawiony: wtorek, 10 grudnia 2013 12:23